عواملی که باعث افزایش ماندگاری بوتاکس میشوند
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / تزریق بوتاکس در اصفهان / ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

افزایش سن، باعث ایجاد تغییراتی در بافت پوست می‌گردد. در نتیجه این تغییرات نشانه‌هایی مثل چین و چروک و افتادگی پوست مشاهده می‌شود که باعث ناراحتی و حتی پایین آمدن اعتماد به نفس افراد می‌گردد. خوشبختانه در حال حاضر روش‌های مختلف بسیاری با هدف جلوگیری و حتی رفع نشانه‌های پیری پوست ایجاد شده‌اند. یکی از رایج‌ترین و مؤثرترین این روش‌ها تزریق بوتاکس به صورت است. بوتاکس نوعی ماده تزریقی است که در حقیقت نوعی سم ضعیف به شمار می‌آید. در نتیجه با تزریق کردن آن به عضله مورد نظر باعث از کار افتادن آن شده و خطوط و چین و چروک‌های صورت محو می‌شوند. البته علاوه بر از بین بردن چروک‌ها می‌توان از آن برای درمان مشکلاتی دیگر نظیر تعریق زیاد ، درد گردن، میگرن، افتادگی پلک و … استفاده کرد. عمر بوتاکس بستگی به عمق و میزان چروک ها، ناحیه ی تزریق و همچنین سن افراد دارد. با بازگشت تدریجی فعالیت عضلات، خطوط چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و ممکن است نیاز به تزریق مجدد باشد. مؤثرترین راه برای افزایش ماندگاری بوتاکس، تزریق منظم و مکرر بوتاکس است که باعث افزایش ماندگاری آن میشود.

آنچه در این مطلب میخوانید

کاربرد بوتاکس

مزایای تزریق بوتاکس

ماندگاری بوتاکس

عواملی که باعث افزایش ماندگاری بوتاکس میشوند

عواملی که باعث کاهش عمر بوتاکس میشوند.

تأثیر متابولیسم بدن فرد در ماندگاری بوتاکس

متابولیسم بدن نقش مهمی در ماندگاری بوتاکس ایفا می کند. افرادی که میزان متابولیسم بدنشان بالا است زودتر شروع به تجزیه و جذب بوتاکس می کنند. میزان فعالیت ورزشی شما نیز ممکن است بر مدت ماندگاری بوتاکس اثرگذار باشد به همین علت ورزشکاران حس می کنند که اثر بوتاکس زودتر از بین می رود به آن علت است که ورزشکاران متابولیسم بدنی بالاتری نسبت به مردم عادی دارند و سوخت و ساز بدنشان سریع تر صورت می گیرد.

بی تجربگی تزریق کننده بوتاکس

انجام این کار توسط پزشک توصیه می شود؛ زیرا او بیشتر با آناتومی صورت و عملکرد انواع مختلف بوتاکس آشنا است.

عدم تزریق مجدد (در صورت نیاز)

اولین تزریق بوتاکس ممکن است نتایج مورد انتظار را ارائه ندهد؛ زیرا پاسخ عضلات صورت به درمان بوتاکس ناشناخته است و نمی توان تعیین کرد که ماهیچه به چه میزان تزریق نیاز دارد و بنابراین جلسه ی بعد پس از دو هفته تزریق انجام می شود.

استعمال سیگار یا قلیان

افرادی که به طور منظم سیگار می کشند بیشتر مستعد پیری زودرس و چین و چروک بیشتر هستند و در این افراد در نهایت اثر بوتاکس زودتر از بین می رود.

استفاده بیش از حد از ماهیچه ها

ماهیچه هایی مانند ناحیه اطراف چشم (پای کلاغ) چون بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، اثر بوتاکس در این ناحیه زودتر از مناطق دیگر از بین می رود. به همین ترتیب، افرادی که عادت به اخم کردن زیاد دارند، ممکن است عمر کوتاهی از بوتاکس داشته باشند.

نوع بوتاکس

افرادی که بوتاکس چینی یا ایرانی تزریق کرده اند، ممکن است 3 ماه فرصت نداشته باشند. حتی تفاوت های مکانیکی بین بوتاکس ها وجود دارد که ممکن است باعث تفاوت طول عمر بوتاکس در افراد مختلف شود.

نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید یا استفاده نکردن منظم از کرم های ضد آفتاب باعث پیری زودرس و افتادگی پوست می شود و این مسئله غیر مستقیم می تواند باعث از بین رفتن زودتر آثار بوتاکس شود.

نحوه تزریق بوتاکس

ابتدا قبل از تزریق، پزشک ناحیه تزریق را علامت‌گذاری می‌کند. سپس با دقت در محل موردنظر بوتاکس تزریق می‌شود. ممکن است که یک کرم بیحس‌کننده موضعی بر روی پوست بیمار اعمال شود تا فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

اگر مایل به استفاده از انواع روشهای جوانسازی پوست مانند تزریق فیلر و بوتاکس دور چشم و پیشانی توسط دکتر هما فاتحی در اصفهان هستید؛ لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با شماره تلفن 32245018 - 031 تماس حاصل فرمایید.

مراقبتهای قبل از تزریق بوتاکس

باید یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف‌ دارو‌های رقیق‌کننده خون دوری کرد. همچنین یک هفته قبل از تزریق بوتاکس، نباید روغن ماهی، ویتامین‌هایی مانند ویتامین E، چای سبز، دارچین، زنجبیل و مشروب خورد. مسکن‌هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن را قبل از درمان کنار بگذارید؛ زیرا این نوع دارو‌ها مانع از لخته شدن خون می‌شوند و احتمال بروز کبودی را افزایش می‌دهند.

حدود ۱۰ روز قبل از تزریق بوتاکس از الکل دوری کنید. الکل خون را رقیق کرده و احتمال بروز شرایط خطرساز را افزایش می‌دهد.

مصرف سیگار و قلیان سبب می‌شود تا روند بهبودی به شدت کاهش یابد. در نتیجه می‌توان شاهد بروز عوارض جانبی در حین درمان و بعد از آن بود. به همین دلیل توصیه می‌شود کاندید‌های تزریق بوتاکس حداقل ۱ هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف دخانیات را کنار بگذارند.

از دیگر مواردی که حتماً باید قبل از تزریق بوتاکس به آن توجه داشت، خودداری از برنزه کردن پوست است؛ زیرا پوست‌هایی که دچار آفتاب سوختگی شده‌اند از حساسیت بالایی برخوردار بوده و تا حد امکان پزشک برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، از تزریق بوتاکس در این پوست‌ها خودداری می‌کند.

کسانی که به دنبال تزریق بوتاکس هستند حتماً باید قبل از اقدام به این کار سوابق بیماری خود را با پزشک مربوطه در میان بگذارند. با این کار می‌توان اقدامات لازم قبل و بعد از تزریق را انجام داد. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی بدن، سابقه تبخال، بیماری‌های عصبی و … اشاره کرد.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

  1. تا 24 ساعت بعد از تزریق، پیاده روی و ورزش نکنید.
  2. تا 4 ساعت بعد از تزریق، دراز نکشید و طولانی مدت خم نشوید.
  3. تا 2 ساعت بعد از تزریق، با عضلات صورت کار کنید و محل‌های تزریق را کمپرس سرد نمایید.
  4. تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، محل تزریق را ماساژ ندهید و حتی کرم نمالید.
  5. تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، حمام نکنید و از سونا و جکوزی و استخر استفاده نکنید.

موارد منع تزریق بوتاکس

ماندگاری بوتاکس

در زمانی که تأثیر بوتاکس کامل میشود به مدت حدود چهار هفته بوتاکس، حداکثر قدرت را دارد و سپس به تدریج قدرت آن کم میشود. بوتاکس در پایان ماه سوم، تأثیر کمی دارد و تقریباً در پایان ماه چهارم تأثیر آن کامل از بین میرود. در برخی مراجعین و در برخی برندها ممکن است ماندگاری بوتاکس حدود دو ماه و گاهی تا حدود شش ماه باشد. ممکن است در دفعات مختلف تزریق نیز ماندگاری بوتاکس متغیر باشد .

هزینه بوتاکس

قیمت بوتاکس همچون سایر عمل‌هایی زیبایی متأثر از برندهای مصرفی در این زمینه، میزان مصرف دارو در نواحی مختلف، همینطور هزینه‌های کلینیک و دستمزد پزشک معالج خواهد بود.

عوارض تزریق بوتاکس

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می شود، با دوزی که برای باز کردن چروک ها به کار می رود تقریباً هیچ عارضه سیستمیک مهمی ایجاد نمی کند. البته مانند هر تزریق دیگری ممکن است سوزش، قرمزی و کبودی محل تزریق اتفاق بیفتد که پس از چند ساعت خود به خود برطرف می گردد. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می شود که معمولاً ظرف 2-3 روز بهبود می یابد.

عارضه جدی تری که گاهی در اثر تزریق بوتاکس اتفاق می افتد افتادگی پلک است. البته خوشبختانه این عارضه نسبتاً نادر است و در کمتر از 3% موارد اتفاق می افتد. افتادگی پلک معمولاً یک هفته پس از تزریق بروز می کند و پس از 2-3 ماه به تدریج بهبود می یابد. خوشبختانه تمام عوارض بوتاکس گذرا هستند و حداکثر ظرف مدت 6 ماه خود به خود برطرف می شوند.

روشهای موثری مانند بلفاروپلاستی ، تزریق فیلر وچربی، مزوتراپی زیر چشم و ... برای جوانسازی اطراف چشم وجود دارد که توسط هما فاتحی در اصفهان قابل انجام می باشند. لطفا جهت هماهنگی با مطب دکتر فاتحی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32245018 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 309
تلفن : 32245018 - 031
موبایل مطب : 09135116500


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :علیرضا [ 1401-06-12 ]
خانم دکتر فاتحی خیلی با حوصله و با دقت هستند من خیلی راضی بودم از تزریق بوتاکس و اصلا ابروهام زشت نشد

سنا [ 1401-06-12 ]
هیچ پزشکی در اصفهان ندیدم به دقت خانم دکتر فاتحی بوتاکس بزنه خیلی عالی میزنند.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :